DSC6111CE2A-045.1584
Mfr.Part #
DSC6111CE2A-045.1584
Package / Case
4-VDFN
Description
MEMS OSC XO 45.1584MHZ CMOS SMD
Product Category :
Oscillators
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Spread Spectrum Bandwidth :
Current - Supply (Disable) (Max) :
80μA Typ
Type :
XO (Standard)
Frequency Stability :
±25ppm
Operating Frequency :
45.1584MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Obsolete
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Package :
Bag
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Microchip Technology Inc
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Function :
Standby (Power Down)
Oscillator Type :
CMOS
Fall Time-Max :
2.2ns
Base Resonator :
MEMS
Symmetry-Max :
55/45%
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; BULK
Current - Supply (Max) :
3mA Typ
Series :
DSC61XX
Package / Case :
4-VDFN
Surface Mount :
yes
Rise Time-Max :
2.2ns
Ratings :
AEC-Q100
Mounting Type :
Packaging :
Bag
Output Load :
10 pF
Frequency :
45.1584MHz
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Operating Temperature :
-20°C~70°C