DSC6111CE2A-024.5760
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC6111CE2A-024.5760
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Current - Supply (Max) :
3mA Typ
Surface Mount :
yes
Absolute Pull Range (APR) :
Operating Frequency :
24.576MHz
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Microchip Technology Inc
Spread Spectrum Bandwidth :
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Package :
Bag
Product Status :
Obsolete
Current - Supply (Disable) (Max) :
80μA Typ
Symmetry-Max :
55/45%
Output :
CMOS
Package / Case :
4-VDFN
Type :
XO (Standard)
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Ratings :
AEC-Q100
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packaging :
Bag
Function :
Standby (Power Down)
Series :
DSC61XX
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; BAG
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time-Max :
2.2ns
Oscillator Type :
CMOS
Output Load :
10 pF
Fall Time-Max :
2.2ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency :
24.576MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Base Resonator :
MEMS
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)