DSC6101HA2B-072.5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC6101HA2B-072.5000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-VFLGA
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC ULP LVCMOS -40C-125C 25
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Rise Time-Max :
2ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
Spread Spectrum Bandwidth :
Packaging :
Bag
Ratings :
AEC-Q100
Current - Supply (Max) :
3mA Typ
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Fall Time-Max :
2ns
Operating Frequency :
72.5MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
72.5MHz
Output :
CMOS
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DSC61XXB
Package / Case :
4-VFLGA
Surface Mount :
yes
Frequency Stability :
±25ppm
Physical Dimension :
1.6mm x 1.2mm x 0.89mm
Function :
Enable/Disable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
DSC6101
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Package :
Bag
Product Status :
Active
Symmetry-Max :
55/45%
Base Resonator :
MEMS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm