DSC6003HI2B-012.0000
Mfr.Part #
DSC6003HI2B-012.0000
Package / Case
4-VFLGA
Description
MEMS OSC 1612 25PPM
Oscillators
Package :
Bag
Function :
Enable/Disable
Package / Case :
4-VFLGA
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; BAG
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Absolute Pull Range (APR) :
Operating Frequency :
12MHz
Product Type :
MEMS Oscillators
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Output :
CMOS
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Subcategory :
AEC-Q100
Microchip
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
12MHz
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
DSC60XX
Surface Mount :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Rise Time-Max :
3.5ns
Base Resonator :
MEMS
Mounting Feature :
Surface Mount
Frequency Stability :
±25ppm
Physical Dimension :
1.6mm x 1.2mm x 0.89mm
Product Status :
Active
Base Product Number :
DSC6003
Mounting Type :
Spread Spectrum Bandwidth :
Fall Time-Max :
3.5ns
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Packaging :
Bag
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Load :
5 pF
Symmetry-Max :
55/45%