DSC6001JI2A-012.0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC6001JI2A-012.0000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Fall Time-Max :
2ns
Spread Spectrum Bandwidth :
Oscillator Type :
CMOS
Product Status :
Obsolete
Rise Time-Max :
2ns
Package :
Tube
Output Load :
10 pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Ratings :
AEC-Q100
Base Resonator :
MEMS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Additional Feature :
AEC-Q100; ENABLE/DISABLE FUNCTION; BAG
Mounting Feature :
Surface Mount
Frequency Stability :
±25ppm
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Surface Mount :
yes
Microchip Technology Inc
Packaging :
Tube
Current - Supply (Disable) (Max) :
Absolute Pull Range (APR) :
Output :
CMOS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Function :
Enable/Disable
Frequency :
12MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.89mm