DSC6001HI2B-024.0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC6001HI2B-024.0000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-VFLGA
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC 1612 25PPM
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Product Status :
Active
Type :
XO (Standard)
Base Product Number :
DSC6001
Microchip
Product Type :
MEMS Oscillators
Frequency :
24MHz
Output Load :
10 pF
Base Resonator :
MEMS
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package :
Bag
Oscillator Type :
CMOS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Absolute Pull Range (APR) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Series :
DSC60XX
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Current - Supply (Disable) (Max) :
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bag
Package / Case :
4-VFLGA
RoHS :
Details
Surface Mount :
yes
Subcategory :
Oscillators
Symmetry-Max :
55/45%
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Fall Time-Max :
2ns
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Output :
CMOS
Physical Dimension :
1.6mm x 1.2mm x 0.89mm
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; BAG
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
AEC-Q100
Frequency Stability :
±25ppm
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Rise Time-Max :
2ns
Spread Spectrum Bandwidth :
Mounting Type :
Operating Frequency :
24MHz