DSC1124CL2-200.0000
Mfr.Part #
DSC1124CL2-200.0000
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 200.0000MHZ HCSL SMD
Oscillators
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Microchip Technology Inc
Oscillator Type :
HCSL
Load Capacitance :
2pF
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Max Supply Current :
42mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Absolute Pull Range (APR) :
Operating Frequency :
200MHz
Output Load :
50 OHM, 2 pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Supply Voltage :
2.25 V
RoHS :
Compliant
Frequency :
200MHz
Rise Time-Max :
0.4ns
Height :
889μm
Pbfree Code :
yes
Frequency Stability :
±25ppm
Max Operating Temperature :
105 °C
Termination :
SMD/SMT
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Base Product Number :
DSC1124
Max Supply Voltage :
3.6 V
Symmetry-Max :
52/48%
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Duty Cycle :
52 %
Min Operating Temperature :
-40 °C
Series :
DSC1124
Mounting Type :
Width :
2.4892 mm
Current - Supply (Max) :
42mA
Output :
HCSL
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TR
Mount :
Length :
3.2004 mm