DSC1124CI2-156.2500T
Mfr.Part #
DSC1124CI2-156.2500T
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 156.2500MHZ HCSL SMD
Oscillators
Fall Time-Max :
0.4ns
Max Supply Current :
42mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
HSCL
Spread Spectrum Bandwidth :
Series :
DSC1124
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Operating Frequency :
156.25MHz
Base Resonator :
MEMS
Mount :
Surface Mount
Microchip Technology Inc
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Load :
50 OHM
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Feature :
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Enable/Disable
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Frequency :
156.25MHz
Symmetry-Max :
52/48%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
DSC1124
Rise Time-Max :
0.4ns
Type :
XO (Standard)
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Output :
HCSL
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Frequency Stability :
±25ppm
Current - Supply (Max) :
42mA
Absolute Pull Range (APR) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm