DSC1124CE2-027.0000
Mfr.Part #
DSC1124CE2-027.0000
Package / Case
6-VDFN
Description
MEMS OSC LOW JITTER 27MHZ HCSL -
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Spread Spectrum Bandwidth :
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Fall Time-Max :
0.4ns
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Package :
Tube
Output Load :
50 OHM, 2 pF
Ratings :
yes
Operating Frequency :
27MHz
Current - Supply (Max) :
42mA
Frequency :
27MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Packaging :
Tube
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Oscillator Type :
HCSL
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Product Status :
Active
Symmetry-Max :
52/48%
Rise Time-Max :
0.4ns
Package / Case :
6-VDFN
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TUBE
Base Product Number :
DSC1124
Output :
HCSL
Function :
Enable/Disable
Microchip Technology Inc
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm