DSC1124BE2-100.0000
Mfr.Part #
DSC1124BE2-100.0000
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 100.0000MHZ HCSL SMD
Oscillators
Min Operating Temperature :
-20 °C
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Load Capacitance :
2pF
Max Duty Cycle :
52 %
Frequency Stability :
±25ppm
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.85mm
Max Supply Current :
42mA
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Function :
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Oscillator Type :
HCSL
Max Operating Temperature :
70 °C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Series :
DSC1124
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Standard Frequency :
100
Mount :
Surface Mount
Height :
889μm
Ratings :
AEC-Q100
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Max Supply Voltage :
3.6 V
Width :
3.2004 mm
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Output Load :
50 OHM, 2 pF
Symmetry-Max :
52/48%
Programmable :
No
Symmetry Max :
52(%)
Base Resonator :
MEMS
Termination :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth :
Operating Supply Voltage (Min) :
2.25(V)
Base Product Number :
DSC1124
RoHS :
Compliant
Min Supply Voltage :
2.25 V
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Mounting Feature :
Rise Time-Max :
0.4ns
Length :
5.0038 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Current - Supply (Max) :
42mA
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
yes
Output :
HCSL
Operating Frequency :
100MHz