DSC1123CE2-062.0000
Mfr.Part #
DSC1123CE2-062.0000
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 62.0000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TUBE
Base Product Number :
DSC1123
Frequency Stability :
±25ppm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Oscillator Type :
LVDS
Operating Frequency :
62MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Load :
100 Ohm
Absolute Pull Range (APR) :
Output :
LVDS
Max Supply Current :
32mA
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Spread Spectrum Bandwidth :
Package :
Tube
Symmetry-Max :
52/48%
Mounting Feature :
XO (Standard)
Pbfree Code :
yes
Microchip Technology Inc
Series :
DSC1123
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tube
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Ratings :
AEC-Q100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Mounting Type :
Current - Supply (Max) :
32mA
Frequency :
62MHz