DSC1121CL1-024.0000T
Mfr.Part #
DSC1121CL1-024.0000T
Description
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Ratings :
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Function :
Enable/Disable
Length :
3.2 mm
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Operating Frequency :
24MHz
Base Product Number :
DSC1121
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
RoHS :
Details
Product Type :
MEMS Oscillators
Surface Mount :
yes
Oscillator Type :
CMOS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Output Load :
15 pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Absolute Pull Range (APR) :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
ROHS3 Compliant
Width :
2.5 mm
Subcategory :
Oscillators
Package :
Tape and Reel (TR)
Load Capacitance :
15 pF
Spread Spectrum Bandwidth :
Fall Time-Max :
2ns
Symmetry-Max :
55/45%
Current - Supply (Max) :
22mA
Frequency :
24MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Rise Time-Max :
2ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNTION; TR
Series :
DSC1121
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Output :
CMOS
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Mounting Feature :
Mounting Style :
SMD/SMT
Type :
XO (Standard)
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
Output Format :
Current Rating :
31 mA
Height :
0.85 mm