DSC1103BL5-062.5000T
Mfr.Part #
DSC1103BL5-062.5000T
Description
MEMS OSC XO 62.5000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Type :
XO (Standard)
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.85mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Function :
Standby (Power Down)
Ratings :
Rise Time-Max :
0.2ns
Series :
DSC1103
Output :
LVDS
Frequency :
62.5MHz
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Supply Current :
32mA
Voltage - Supply :
2.25V~3.63V
Fall Time-Max :
0.2ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
Oscillator Type :
LVDS
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Spread Spectrum Bandwidth :
Microchip Technology Inc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Output Load :
2 pF
Current - Supply (Max) :
32mA
Base Product Number :
DSC1103
Mount :
Operating Frequency :
62.5MHz
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Height :
889μm
Symmetry-Max :
52/48%