DSC1101DM1-033.3330T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1101DM1-033.3330T
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 33.3330MHZ CMOS SMD
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Pbfree Code :
yes
Type :
XO (Standard)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
RoHS :
Details
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Mount :
Surface Mount
Operating Frequency :
33.333MHz
Product Status :
Active
Frequency Aging :
±5(1st)
Fall Time-Max :
2ns
Factory Lead Time :
26 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2.5 mm
Base Product Number :
DSC1101
Category :
MEMS
Absolute Pull Range (APR) :
Supplier Package :
VDFN
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Rise Time-Max :
2ns
Current - Supply (Max) :
35mA
Brand :
Spread Spectrum Bandwidth :
Frequency :
33.333MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Oscillators
Base Resonator :
MEMS
Frequency Stability :
±50ppm
Oscillator Type :
CMOS
Width :
2 mm
Microchip
Mounting :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output :
CMOS
Product Type :
MEMS Oscillators
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.9mm
Output Format :
Standard Frequency :
33.333 MHz
Mounting Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Max Supply Current :
35mA
Load Capacitance :
15 pF
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Pin Count :
6
Operating Supply Voltage :
2.2500, 3.6000 V
Mounting Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Load :
15 pF
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Function :
Standby (Power Down)
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Termination Style :
SMD/SMT
Output Level :
Ratings :
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
yes
Series :
DSC1101
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Symmetry-Max :
55/45%