DSC1101DE5-100.0000
Mfr.Part #
DSC1101DE5-100.0000
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Output Load :
15 pF
Base Resonator :
MEMS
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-20 °C
Fall Time-Max :
2ns
Frequency :
100MHz
RoHS :
Compliant
Rise Time-Max :
2ns
Mounting Feature :
Surface Mount
Microchip Technology Inc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.4892 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Absolute Pull Range (APR) :
Symmetry-Max :
55/45%
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Function :
Standby (Power Down)
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Mount :
Oscillator Type :
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
Width :
2.0066 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Output :
CMOS
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current - Supply (Max) :
35mA
Max Supply Current :
35mA
Spread Spectrum Bandwidth :
Base Product Number :
DSC1101
Operating Frequency :
100MHz
yes
Series :
DSC1101
Frequency Stability :
±10ppm
Max Operating Temperature :
70 °C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)