DSC1101CE1-080.0000
Mfr.Part #
DSC1101CE1-080.0000
Package / Case
6-VDFN
Description
MEMS OSC 80MHZ LVCMOS 50PPM 3.2X
Oscillators
Oscillator Type :
CMOS
Frequency :
80MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency Stability :
Package / Case :
6-VDFN
Product Status :
Active
Microchip Technology Inc
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Spread Spectrum Bandwidth :
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
Base Product Number :
DSC1101
Output Load :
15 pF
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Mounting Feature :
Surface Mount
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Ratings :
Current - Supply (Max) :
35mA
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TUBE
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Output :
CMOS
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Operating Frequency :
80MHz
Fall Time-Max :
2ns
Rise Time-Max :
2ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tube
yes
Function :
Standby (Power Down)
Operating Temperature :
-20°C~70°C