DSC1101CE1-024.5760
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1101CE1-024.5760
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 20C-7
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip Technology Inc
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Current - Supply (Max) :
35mA
Spread Spectrum Bandwidth :
Function :
Standby (Power Down)
Base Product Number :
DSC1101
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Output Load :
15 pF
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Package / Case :
6-VDFN
Mounting Type :
Surface Mount
Output :
CMOS
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tube
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Type :
XO (Standard)
yes
Frequency :
24.576MHz
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TUBE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Symmetry-Max :
55/45%
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
Operating Frequency :
24.576MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Package :
Tube
Series :
DSC1101
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Rise Time-Max :
2ns
Fall Time-Max :
2ns
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V