DSC1101AE1-002.3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1101AE1-002.3000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 2.3000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Ratings :
Frequency :
2.3MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Oscillator Type :
CMOS
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 0.9mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Function :
Standby (Power Down)
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Base Resonator :
MEMS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Load :
15 pF
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
XO (Standard)
Operating Frequency :
2.3MHz
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Product Status :
Active
Fall Time-Max :
2ns
Absolute Pull Range (APR) :
Base Product Number :
DSC1101
Frequency Stability :
±50ppm
Microchip Technology Inc
Current - Supply (Disable) (Max) :
95μA
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Package / Case :
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Voltage - Supply :
2.25V~3.6V
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Rise Time-Max :
2ns
Symmetry-Max :
55/45%
Current - Supply (Max) :
35mA