DSC1004BI2-010.0000
Mfr.Part #
DSC1004BI2-010.0000
Description
MEMS OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD
Compliant
Pbfree Code :
CMOS
Microchip Technology Inc
Height :
889μm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TUBE; SUPPLY VOLTAGE OF 1.8V and 2.5V ALSO AVAILABLE
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 0.85mm
Supplier Package :
PQFN
Current - Supply (Max) :
6.5mA
Symmetry-Max :
55/45%
Package :
Tube
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Frequency :
10MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Packaging :
Tube
MEMS
Mounting :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Operating Supply Voltage :
1.8, 2.5, 3.3 V
Base Product Number :
DSC1004
Supply Voltage :
3.3V
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
10MHz
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Max Supply Current :
6.5mA
Mounting Type :
Output Load :
10 KOHM, 15 pF
Series :
DSC1004
Output Level :
LVCMOS
Pin Count :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Load Capacitance :
40 pF
Standard Frequency :
10 MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)