DSC1003DL2-024.0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1003DL2-024.0000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC LP 24MHZ LVCMOS -40C-10
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Frequency :
24MHz
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
Supply Voltage :
3.3V
Current - Supply (Max) :
8mA
Base Product Number :
DSC1003
Package / Case :
4-VDFN
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
JESD-609 Code :
e3
Operating Frequency :
24MHz
Product Status :
Active
Type :
XO (Standard)
Fall Time-Max :
2ns
Rise Time-Max :
2ns
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Voltage - Supply :
1.7V~3.6V
Ratings :
AEC-Q100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
CMOS
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Stability :
±25ppm
Mounting Type :
Surface Mount
Symmetry-Max :
55/45%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Base Resonator :
MEMS
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Surface Mount :
yes
Spread Spectrum Bandwidth :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C