DSC1001DI2-012.2880T
Mfr.Part #
DSC1001DI2-012.2880T
Package / Case
4-VDFN
Description
MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Stock
795
In Stock :
795
Width :
2 mm
Subcategory :
Oscillators
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Frequency Stability :
±25ppm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
12.288MHz
Current Rating :
10.8 mA
DSC1001
Frequency Adjustment-Mechanical :
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Output Format :
CMOS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Load Capacitance :
15pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Output Load :
10 KOHM, 15 pF
Product Type :
MEMS Oscillators
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
2.5 mm
Height :
889μm
Max Supply Current :
6.3mA
Symmetry-Max :
55/45%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Frequency :
12.288MHz
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
JESD-609 Code :
e4
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mount :
Standard, Surface Mount
2ns
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Termination :
Solder
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Package / Case :
4-VDFN
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Microchip
Current - Supply (Max) :
6.3mA
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Brand :
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3.3V
DSC1001
Max Duty Cycle :
55 %