DSC1001CL2-048.0000T
Mfr.Part #
DSC1001CL2-048.0000T
Package / Case
4-VDFN
Description
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS -40C-1
Output Load :
10 KOHM, 15 pF
Absolute Pull Range (APR) :
±25ppm
Spread Spectrum Bandwidth :
Package / Case :
4-VDFN
Base Product Number :
DSC1001
Microchip Technology Inc
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Frequency :
48MHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
DSC1001
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
48MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Current - Supply (Max) :
10.5mA
Symmetry-Max :
55/45%
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR; 1.8 AND 2.5V SUPPLY VOLTAGE ALSO AVAILABLE
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-40°C~105°C