DSC1001CL2-024.0000
Mfr.Part #
DSC1001CL2-024.0000
Description
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
15µA
Microchip
RoHS :
Details
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TUBE; SUPPLY VOLTAGE OF 1.8V and 2.5V ALSO AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Base Resonator :
MEMS
Product Type :
MEMS Oscillators
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
DSC1001
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
889μm
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Frequency :
24MHz
Base Product Number :
DSC1001
Standby (Power Down)
Number of Pins :
4
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Termination :
SMD/SMT
Width :
2.5 mm
Frequency :
24MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Packaging :
Tube
Termination Style :
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Max Supply Current :
6.3mA
Symmetry-Max :
55/45 %
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Load Capacitance :
15pF
yes
Output Format :
Package :
Tube
Current - Supply (Max) :
6.3mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mounting Feature :
JESD-609 Code :
e3
Output Load :
15 pF
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Subcategory :
Oscillators
Frequency Stability :
±25ppm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating :
10.8 mA