DSC1001CI2-003.2768
Mfr.Part #
DSC1001CI2-003.2768
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 3.2768MHZ CMOS SMD
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.9mm
XO (Standard)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Frequency Adjustment-Mechanical :
Frequency Stability :
±25ppm
Supply Current-Max :
12.2 mA
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Supply Voltage :
3.3V
Operating Frequency :
3.2768MHz
Base Product Number :
DSC1001
Microchip Technology Inc
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Symmetry-Max :
55/45%
3 (168 Hours)
Screening Level :
AEC-Q100
Number of Terminations :
4
Number of Terminals :
4
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Current - Supply (Max) :
6.3mA
Frequency :
3.2768MHz
Mounting Feature :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 1.8V SUPPLY VOLTAGE
Output Load :
10 KOHM, 15 pF