DSC1001CE2-019.2000T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1001CE2-019.2000T
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 19.2000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Fall Time-Max :
2ns
Product Status :
Active
Microchip Technology Inc
Current - Supply (Max) :
6.5mA
Spread Spectrum Bandwidth :
Surface Mount :
yes
Absolute Pull Range (APR) :
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
DSC1001
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q100
Operating Frequency :
19.2MHz
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Output :
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Oscillator Type :
CMOS
Supply Voltage :
3.3V
Type :
XO (Standard)
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
Frequency :
19.2MHz
Series :
DSC1001
Rise Time-Max :
2ns
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Additional Feature :
AEC-Q100; STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR; 1.8 AND 2.5V SUPPLY VOLTAGE ALSO AVAILABLE
Base Resonator :
MEMS
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Frequency Stability :
±25ppm
Output Load :
10 KOHM, 15 pF