DSC1001AE1-111.0000
Mfr.Part #
DSC1001AE1-111.0000
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
MEMS OSC XO 111.0000MHZ CMOS SMD
Stock
32
In Stock :
32
XO (Standard)
Standard Frequency :
111
Programmable :
No
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Current - Supply (Max) :
8.7mA
Operating Supply Voltage (Min) :
1.7(V)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 1.8V SUPPLY VOLTAGE
Screening Level :
AEC-Q100
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Load :
10 KOHM, 15 pF
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Height :
0.85 mm
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 0.9mm
Termination Style :
SMD/SMT
Symmetry-Max :
55/45%
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Technology :
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Supply Voltage :
3.3V
Current Rating :
10.8 mA
Frequency Stability :
±50ppm
Number of Terminals :
4
Product Type :
MEMS Oscillators
Number of Terminations :
4
Packaging :
Tube
Supply Current-Max :
12.2 mA
Frequency :
111MHz
Load Capacitance :
15(pF)
Brand :
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Output :
Operating Frequency :
111MHz
RoHS :
Details
Subcategory :
Oscillators
Width :
5 mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Absolute Pull Range (APR) :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
2ns
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Length :
7 mm