DSC1001AE1-066.6660T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSC1001AE1-066.6660T
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 66.6660MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Output Level :
LVCMOS
Frequency :
66.666MHz
Max Supply Current :
7.2mA
Current Rating :
10.8 mA
Base Product Number :
DSC1001
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Output Load :
10 KOHM, 15 pF
Termination Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Pin Count :
4
Subcategory :
Oscillators
Supplier Package :
PQFN
Product Type :
MEMS Oscillators
Symmetry-Max :
55/45%
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Symmetry Max :
55(%)
Absolute Pull Range (APR) :
Technology :
CMOS
Ratings :
AEC-Q100
Output Format :
CMOS
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Programmable :
No
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 1.8V SUPPLY VOLTAGE
Supply Voltage :
3.3V
Width :
5 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 0.9mm
Series :
DSC1001
Pbfree Code :
yes
Fall Time-Max :
2ns
Microchip
Operating Supply Voltage (Min) :
1.7(V)
Operating Supply Voltage :
1.8, 2.5, 3.3 V
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Brand :
Standard Frequency :
66.666 MHz
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Status :
Active
Function :
Standby (Power Down)
Frequency Stability :
±50ppm
Length :
7 mm
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Type :
XO (Standard)
Frequency Aging :
±5(1st) ppm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Package / Case :
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Height :
889μm
Load Capacitance :
15 pF
Screening Level :
AEC-Q100
Operating Frequency :
66.666MHz
Number of Terminals :
4
Current - Supply (Max) :
7.2mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Oscillator Type :
Output :
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Mounting Type :
Rise Time-Max :
2ns
RoHS :
Details
Base Resonator :
MEMS
Reach Compliance Code :
Compliant
Spread Spectrum Bandwidth :
Number of Terminations :
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max :
12.2 mA