DSA80C100PB
Mfr.Part #
DSA80C100PB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Leakage Current :
700µA
Number of Phases :
1
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
TO-220-3
Qualification :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Element Configuration :
Common Cathode
Reverse Recovery Time :
Number of Elements :
2
Power Dissipation :
250W
Application :
Soft Recovery
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Pins :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Repetitive Peak Reverse Voltage :
100V
Forward Voltage :
730mV
Base Product Number :
DSA80C100
Configuration :
Dual Anode Common Cathode
Series :
Mounting Style :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700μA @ 100V
Littelfuse Inc
Reach Compliance Code :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
FREEWHELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Vf - Forward Voltage :
800 mV
Qualification Status :
Not Qualified
Package :
Tube
Max Surge Current :
400A
Mounting Type :
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Average Rectified Current :
40A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Number of Terminals :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Position :
Single
Technology :
Si
Forward Current :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Lead Free :
Lead Free
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Peak Reverse Current :
700µA
Pin Count :
Supplier Device Package :
TO-220AB
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Output Current-Max :
40 A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
400 A
Product :
Schottky Diodes
Surface Mount :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45 V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
400A
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 40A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Datasheets
DSA80C100PB
Littelfuse DSA80C100PB
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 40A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
DSA80C100PB Overview
As long as the forward voltage is set to 730mV, the device will operate.The maximum output voltage can be set to 40 A.A surge current should be monitored and should not exceed 400A.As long as the forward voltage is set to 40A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 700μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 700μA, which is the current coming from that semiconductor device.Because of this device's primary action, array produces 250W of heat (energy loss).
DSA80C100PB Features
730mV forward voltage
a maximum output voltage of 40 A
a peak voltage of 700μA
a reverse voltage peak of 700μA
DSA80C100PB Applications
There are a lot of IXYS
DSA80C100PB applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23