DSA320A100NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSA320A100NB
Manufacturer
Littelfuse
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO227
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
80A
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
DSA320
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Package / Case :
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940mV @ 80A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Product Status :
Active
Element Configuration :
Common Anode
Packaging :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
80A
Package :
Tube
Datasheets
DSA320A100NB
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 80A 100V-DC -- --
DSA320A100NB Overview
DSA320A100NB Features
DSA320A100NB Applications
There are a lot of IXYS
DSA320A100NB applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23