DSA15IM200UC-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSA15IM200UC-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 15A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Number of Terminations :
2
Output Current-Max :
15A
Power Dissipation-Max :
75W
Capacitance @ Vr, F :
67pF @ 24V 1MHz
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
CATHODE
Diode Element Material :
SILICON
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 200V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, PD-CASE
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940mV @ 15A
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Technology :
Si
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Series :
Application :
Soft Recovery
Product :
Schottky Diodes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Current-Max :
250μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
Reference Standard :
IEC-60747
Number of Elements :
1
Supplier Device Package :
TO-252AA
Base Product Number :
DSA15IM200
Terminal Form :
Gull wing
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Configuration :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Datasheets
DSA15IM200UC-TRL
Littelfuse DSA15IM200UC-TRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 940mV @ 15A -55°C~175°C 250μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
DSA15IM200UC-TRL Overview
When the maximum reverse current is allowed, it reaches 250μA.The maximum output current is 15A.
DSA15IM200UC-TRL Features
A maximum reverse current of 250μA
15A is the maximum value
DSA15IM200UC-TRL Applications
There are a lot of IXYS
DSA15IM200UC-TRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB