DS90LV017ATMX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS90LV017ATMX
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DRIVER 1/0 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
JESD-609 Code :
e0
Propagation Delay :
1.5 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
DS90LV017
Power Consumption :
17W
Max Power Dissipation :
1.19W
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Interface Standard :
EIA-644
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Differential Output :
yes
Number of Pins :
8
Out Swing-Min :
0.25 V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Drivers/Receivers :
1/0
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
4.9mm
Pin Count :
8
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
1.19W
Width :
3.9mm
Data Rate :
600Mbps
Input Characteristics :
Standard
Driver Number of Bits :
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
Output Characteristics :
3-STATE
Protocol :
LVDS
Type :
Driver
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Turn On Delay Time :
1.5 ns
Radiation Hardening :
No
Datasheets
DS90LV017ATMX
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments DS90LV017ATMX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS90LV017, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Type:Driver, DS90LV017ATMX pinout, DS90LV017ATMX datasheet PDF, DS90LV017ATMX amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments DS90LV017ATMX ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments DS90LV017ATMX
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments DS90LV017ATMX Overview
DS90LV017ATMX Features
The DS90LV017ATMX driver boasts a slew of features suited for high-speed communications applications. Key features include a wide operational range with a 3.3V single supply, differential signaling which reduces electromagnetic interference and crosstalk, and a high data rate capacity of up to 400 Mbps. Additionally, the device's low-power dissipation and fail-safe protection against open, short, or terminated lines ensure enhanced performance and durability under varied environmental conditions.