DS650-9-002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS650-9-002
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 650W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Minimum Load Required :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Current :
13.1A
Length :
279.4mm
Max Operating Temperature :
50°C
Power (Watts) :
650W
Published :
Voltage - Input :
90V~264VAC
Width :
81.28mm
Mounting Type :
Rack Mount
Feature :
Hot Swappable, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1 :
48V
Min Operating Temperature :
-10°C
Approval Agency :
CB, CE
Type :
Front End
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
11.00Lx3.20W x 1.57 H 279.4mmx81.3mmx39.9mm
Efficiency :
82%
Height :
39.878mm
Current - Output (Max) :
13.1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
650W
Series :
DS650 (650W)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-10°C~50°C