DS32B35-33#
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS32B35-33#
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Real Time Clocks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
DS32B35
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Alarm, FRAM, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal
JESD-609 Code :
e3
Volatile :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Number of Outputs :
3
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
7.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
20
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
0°C~70°C
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Voltage - Supply, Battery :
2.3V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Time-Min :
MINUTES
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
20
Interrupt Capability :
Y
Logic Function :
Clock
Memory Size :
2kB
Information Access Method :
I2C
Number of Timers :
1
Length :
12.8mm
External Data Bus Width :
1
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Finish :
Tin
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Pins :
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Number of Bits :
8
Frequency :
32.768kHz
Voltage - Supply :
2.7V~3.63V
Type :
Clock/Calendar
Current - Timekeeping (Max) :
110μA @ 3.63V
Terminal Position :
Dual
Memory Type :
FRAM
Published :
Datasheets
DS32B35-33#
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS32B35-33# from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS32B35, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Type:Clock/Calendar, DS32B35-33# pinout, DS32B35-33# datasheet PDF, DS32B35-33# amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS32B35-33# ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.