DS2401308000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS2401308000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK MIDDLE 13POS 25.0MM GRY
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Specialized
Current - IEC :
18A
Current - UL :
10A
Height (Max) :
0.669 17.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
13
Length :
3.154 80.11mm
Housing Color :
Gray
Voltage - IEC :
400V
Feature :
Flange
Stripping Length :
9mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material - Insulation :
Thermoplastic
Mounting Type :
Direct Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Middle
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
Series :
DS
Termination Style :
Spring Cage
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.5mm2
Terminal Width :
25.0mm
Datasheets
DS2401308000G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLK PLUG 2POS 6.2MM GRAY
  • Phoenix Contact
    DISTRIBUTION BLOCK BLACK
  • WAGO
    DISTRIBUTION TERMINAL BLOCK; 10
    TERM BLK MARSHALLING 29POS 8.3MM