DS2401018000G
Mfr.Part #
DS2401018000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK MIDDLE 10POS 25.0MM GRY
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Specialized
Termination Style :
Spring Cage
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Feature :
Engagement Pin
Housing Color :
Gray
Material - Insulation :
Thermoplastic
Voltage - IEC :
400V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Direct Mount
Current - UL :
10A
Height (Max) :
0.669 17.00mm
Type :
Middle
Current - IEC :
18A
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.5mm2
Terminal Width :
25.0mm
Length :
2.563 65.10mm
Stripping Length :
9mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
DS
Number of Levels :
1
Datasheets
DS2401018000G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLK PLUG 2POS 6.2MM GRAY
  • Phoenix Contact
    DISTRIBUTION BLOCK BLACK
  • WAGO
    DISTRIBUTION TERMINAL BLOCK; 10
    TERM BLK MARSHALLING 29POS 8.3MM