DS1868-50
Mfr.Part #
DS1868-50
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 14DIP
Resistance :
50kOhm
Interface :
Serial
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Surface Mount :
No
Supply Voltage :
5V
Number of Circuits :
2
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Taps :
256
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power Supplies :
5V
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
14
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
19.05mm
Memory Type :
Volatile
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Number of Positions :
256
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Published :
Temperature Coefficient (Typ) :
750ppm/°C
Base Part Number :
DS1868
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Voltage - Supply :
2.7V~3.3V 5V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DS1868-50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1868-50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Base Part Number:DS1868, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), DS1868-50 pinout, DS1868-50 datasheet PDF, DS1868-50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1868-50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.