DS1867E-010/T&R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1867E-010/T&R
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 10KOHM 256TAP 20TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Temperature Coefficient (Typ) :
750ppm/°C
Published :
Taper :
Linear
Base Part Number :
DS1867
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Interface :
Serial
Number of Taps :
256
Feature :
Cascade Pin
Configuration :
Potentiometer
Resistance :
10kOhm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DS1867E-010/T&R
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1867E-010/T&R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1867, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, DS1867E-010/T&R pinout, DS1867E-010/T&R datasheet PDF, DS1867E-010/T&R amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1867E-010/T&R ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.