DS1856E-020+
Mfr.Part #
DS1856E-020+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 20K 2CH 16TSSOP
Stock
32
In Stock :
32
Non-Volatile
Number of Positions :
256
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
4.4mm
Configuration :
Rheostat
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.6V
Terminal Pitch :
0.65mm
Resistance :
20kohm
Interface :
I2C
Taper :
Linear
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Taps :
256
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3.3V
Published :
2008
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±25%
Mounting Type :
Surface Mount
Total Resistance :
20000Ohm
Length :
5mm
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Height Seated (Max) :
1.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.3V
Number of Functions :
2
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
7 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
16
Nominal Supply Current :
2mA
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
DS1856
Voltage - Supply :
2.85V~5.5V