DS1856B-020/T&R
Mfr.Part #
DS1856B-020/T&R
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
DUAL TEMP-CONTROLLED RESISTOR
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Temperature Sensors - Analog and Digital Output
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
2.85V
Tolerance :
±25%
Number of Circuits :
2
Resistance :
20kohm
Temperature Coefficient (Typ) :
50ppm/°C
Number of Pins :
16
Max Operating Temperature :
95°C
Interface :
I2C
Supplier Device Package :
16-CSBGA (4x4)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Supply :
2.85V~5.5V
Package / Case :
16-LBGA, CSPBGA
Base Part Number :
DS1856
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Taps :
256
Configuration :
Rheostat
Feature :
Temperature Sensor
Memory Type :
Non-Volatile
Taper :
Linear
Published :
Nominal Supply Current :
2mA
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
DS1856B-020/T&R
Analog Devices, Inc. DS1856B-020/T&R
DS1856 Digital Potentiometers I2C Min 2.85V V Max 5.5V V
DS1856B-020+T&R Overview
It is contained in 16-LBGA, CSPBGA pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.85V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~95°C.20kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of DS1856 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.Temperature Sensor can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.The maximum 95°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.It can work with the minimum supply voltage of 2.85V.
DS1856B-020+T&R Features
Available in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V