DS1855B-010+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1855B-010+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC POT/MEM DIG NV 10/10K 16BGA
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Ball
Width :
4mm
Min Supply Voltage :
2.7V
Pin Count :
16
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance :
10kOhm
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
1.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Composition :
Potentiometer
Number of Pins :
16
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.3V
Interface :
I2C
Number of Circuits :
2
Radiation Hardening :
No
Total Resistance :
10000Ohm
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
BOTTOM
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
3V
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Non-Volatile
Max Supply Voltage :
5.5V
Frequency :
400kHz
Published :
Bandwidth :
1 kHz
Number of Terminations :
Nominal Supply Current :
500μA
Number of Functions :
2
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
1mm
Number of Positions :
256
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DS1855B-010+
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1855B-010+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Bandwidth:1 kHz, Number of Terminations:16, DS1855B-010+ pinout, DS1855B-010+ datasheet PDF, DS1855B-010+ amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1855B-010+ ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.