DS1845E-010
Mfr.Part #
DS1845E-010
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 14TSSOP
Digital Potentiometers
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Resistance :
10kOhm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Supplies :
3/5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Contact Plating :
Tin
Configuration :
Potentiometer
Length :
5.1mm
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±20%
Max Supply Current :
500μA
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Bandwidth :
1 kHz
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Taps :
Number of Functions :
2
Pin Count :
14
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
4.5mm
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
DS1845
Total Resistance :
10000Ohm
Memory Type :
Non-Volatile
Feature :
Selectable Address
Number of Terminations :
14
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
500
Number of Circuits :
2
Linear
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Interface :
I2C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Nominal Supply Current :
40μA
Number of Positions :
256
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.5V
Height :
950μm
Number of Pins :
Datasheets
DS1845E-010
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1845E-010 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:1 kHz, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1845, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, DS1845E-010 pinout, DS1845E-010 datasheet PDF, DS1845E-010 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1845E-010 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.