DS1844S-050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1844S-050
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 64TAP 20SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Memory Type :
Volatile
Number of Positions :
64
Number of Taps :
64
Base Part Number :
DS1844
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Pins :
20
Width :
7.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
3/5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
250
Bandwidth :
0.2 kHz
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Form :
Gull wing
Taper :
Linear
Length :
12.8mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.5V
Configuration :
Potentiometer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Functions :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.5V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Interface :
I2C, Serial
Number of Circuits :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Resistance :
50kOhm
Feature :
Selectable Address
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pin Count :
Published :
Datasheets
DS1844S-050
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1844S-050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1844, Number of Pins:20, Bandwidth:0.2 kHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), DS1844S-050 pinout, DS1844S-050 datasheet PDF, DS1844S-050 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1844S-050 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.