DS1809U-100
Mfr.Part #
DS1809U-100
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 64TAP 8UMAX
Base Part Number :
DS1809
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Series :
Dallastat™
Surface Mount :
yes
Resistance :
100kOhm
Memory Type :
Non-Volatile
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
8
Voltage - Supply :
5V
Pbfree Code :
yes
Interface :
Pushbutton
Quiescent Current :
500μA
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Nominal Supply Current :
1mA
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400 Max
Package / Case :
Number of Taps :
64
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Number of Circuits :
1
Length :
3mm
Pin Count :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Datasheets
DS1809U-100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1809U-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1809, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:8, DS1809U-100 pinout, DS1809U-100 datasheet PDF, DS1809U-100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1809U-100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.