DS1804Z-100
Mfr.Part #
DS1804Z-100
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 100TAP 8SOIC
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Total Resistance :
100000Ohm
Width :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Memory Type :
Non-Volatile
Surface Mount :
yes
Resistance :
100kOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Bandwidth :
0.1 kHz
Number of Positions :
100
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.5mm
Supply Voltage :
5V
Length :
5mm
Number of Circuits :
1
Tolerance :
±20%
Power Supplies :
3/5V
Base Part Number :
DS1804
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
No
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.2V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.7V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
8
Potentiometer
Pin Count :
8
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
400μA
Published :
Datasheets
DS1804Z-100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:DS1804, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, DS1804Z-100 pinout, DS1804Z-100 datasheet PDF, DS1804Z-100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.