DS1804Z-050/T&R
Mfr.Part #
DS1804Z-050/T&R
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 100TAP 8SOIC
Tolerance :
±20%
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Circuits :
1
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Nominal Supply Current :
400μA
Min Supply Voltage :
2.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
100
Base Part Number :
DS1804
Configuration :
Potentiometer
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Pins :
8
Memory Type :
Non-Volatile
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Supplier Device Package :
8-SOIC
Resistance :
50kOhm
Number of Taps :
100
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Temperature Coefficient (Typ) :
750ppm/°C
Published :
Composition :
Datasheets
DS1804Z-050/T&R
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-050/T&R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1804, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, DS1804Z-050/T&R pinout, DS1804Z-050/T&R datasheet PDF, DS1804Z-050/T&R amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-050/T&R ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.