DS1804-050+
Mfr.Part #
DS1804-050+
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 100TAP 8DIP
EAR99
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Circuits :
1
1 (Unlimited)
Pin Count :
8
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Nominal Supply Current :
400μA
Number of Pins :
8
Number of Positions :
100
Number of Functions :
1
Resistance :
50kOhm
Base Part Number :
DS1804
Memory Type :
Non-Volatile
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Number of Terminations :
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
7.87mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.7V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Height :
4.45mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Number of Taps :
100
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Bandwidth :
0.2 kHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.2V
Total Resistance :
50000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage :
5V
Length :
9.91mm
Datasheets
DS1804-050+
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804-050+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:DS1804, Number of Terminations:8, Bandwidth:0.2 kHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), DS1804-050+ pinout, DS1804-050+ datasheet PDF, DS1804-050+ amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804-050+ ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.