DS18030-010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS18030-010
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 16DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Taper :
Linear
Number of Taps :
256
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Number of Circuits :
2
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Surface Mount :
No
Number of Positions :
256
Number of Pins :
16
Interface :
I2C
Base Part Number :
DS1803
Mounting Type :
Through Hole
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.5V
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Potentiometer
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Power Supplies :
3/5V
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±20%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Number of Terminations :
16
Number of Functions :
2
Supply Voltage :
3V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Resistance :
10kOhm
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.5V
Lead Free :
Lead Free
Total Resistance :
10000Ohm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Type :
Volatile
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Selectable Address
Length :
19.175mm
Packaging :
Tube
Bandwidth :
1 kHz