DS1391U-18+
Mfr.Part #
DS1391U-18+
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-USOP
Stock
21
In Stock :
21
Real Time Clocks
Information Access Method :
SERIAL, 3-WIRE
Width :
3mm
Terminal Position :
Dual
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
10
Number of Terminations :
10
Factory Lead Time :
6 Weeks
Date Format :
YY-MM-DD-dd
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Volatile :
No
JESD-609 Code :
e3
Interrupt Capability :
Y
Logic Function :
Clock
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supply Voltage :
1.8V
Clock Frequency :
0.032MHz
Current - Timekeeping (Max) :
100μA @ 1.71V~1.89V
Radiation Hardening :
No
Length :
3mm
Base Part Number :
DS1391
Operating Supply Voltage :
1.8V
Mount :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~3.7V
Packaging :
Tube
Feature :
Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger
Type :
Clock/Calendar
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2002
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Number of Timers :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Datasheets
DS1391U-18+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1391U-18+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:10, Number of Pins:10, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1391, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), DS1391U-18+ pinout, DS1391U-18+ datasheet PDF, DS1391U-18+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1391U-18+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.