DS1344D-33+T&R
Mfr.Part #
DS1344D-33+T&R
Package / Case
14-WFDFN Exposed Pad
Description
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN
Product Category :
Real Time Clocks
Logic Function :
Clock
Base Part Number :
DS1344
Published :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
14
Current - Timekeeping (Max) :
120μA~160μA @ 3.63V~5.5V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Interface :
SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
14-WFDFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
14-TDFN-EP (3x3)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger
Type :
Clock/Calendar
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Max Supply Voltage :
5.5V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
96B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
Packaging :
Digi-Reel®
Max Operating Temperature :
85°C