DS1340Z-33+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1340Z-33+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Real Time Clocks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Position :
Dual
Information Access Method :
I2C
Weight :
540.001716mg
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Leap Year, Trickle-Charger
Voltage - Supply :
2.97V~5.5V
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Time-Min :
SECONDS
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
32.768kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
8
Pbfree Code :
yes
Time Format :
HH:MM:SS (24 hr)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Type :
Clock/Calendar
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Contact Plating :
Tin
Height :
1.5mm
Logic Function :
Clock
Interrupt Capability :
N
Width :
4mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Published :
Number of Pins :
8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
5mm
Number of Terminations :
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Current - Timekeeping (Max) :
150μA @ 5.5V
Packaging :
Tube
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Base Part Number :
DS1340
Volatile :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DS1340Z-33+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1340Z-33+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:DS1340, DS1340Z-33+ pinout, DS1340Z-33+ datasheet PDF, DS1340Z-33+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1340Z-33+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.